Zdravá výživa
- správna výživa budúcej matky
- dojčenie a dokrmovanie dieťaťa
- úprava jedálnička podľa choroby
- konzultácia o správnom užívaní výživových doplnkov
Prečo venovať viac času výžive a zdravému životnému štýlu?
Dr. Phil Hammond:
„Medicína sa až príliš obsedantne zaoberá tým, prečo sme chorí a venuje len nedostatočnú pozornosť tomu, ako sa udržať vo forme.
My lekári často pracujeme štýlom, ako keby sme táborili na brehu rieky: ľudia k nám plávajú po prúde a my sa ponárame stále hlbšie do vĺn, aby sme zachránili stále chorších pacientov. Sme tým tak zaneprázdnení a unavení, že nikto z nás nemá čas prejsť sa chvíľu proti prúdu a zistiť, prečo vlastne ľudia padajú do vody“.
NÁJDIME SI SPOLU ČAS. PONÚKAM HO POČAS KONZULTAČNÝCH HODÍN!!!
Výživa budúcej matky:
V prvých mesiacoch gravidity je potrebné, aby bol plod správne uhniezdený v maternici. V tomto období sa odporúča budúcej matke zvýšený prívod vitamínov, minerálov a aminokyselín. Správnu replikáciu buniek embrya zabezpečujú nukleové kyseliny.
V prvých mesiacoch vývoja sú pre dieťatko dôležité omega-mastné kyseliny , ktoré vo vhodnom pomere a množstve zabezpečia správny vývoj centrálneho nervového systému dieťaťa.
V posledných mesiacoch gravidity potrebuje matka zabezpečiť vhodný prísun správnych probiotík. Lekárske štúdie zistili, že užívaním niektorých probiotík sa štatisticky význame znižuje výskyt potravinových alergií u dieťaťa.
Dojčenie a dokrmovanie dieťaťa:
V súčasnosti je známe, že materské mlieko je unikátne a nenapodobiteľné svojím špecifickým zložením, stráviteľnosťou, ako aj obsahom ochranných a rastových faktorov a dieťaťu poskytuje ochranu pred infekciami a stimuluje jeho vývin a dozrievanie štruktúr orgánov, najmä mozgu.
Zdravé donosené dieťa nepotrebuje žiadnu inú potravu, ani iný nápoj, okrem materského mlieka. Materské mlieko nezabezpečuje nielen najlepšiu výživu, ale je aj nenahraditeľným zdrojom ďalších zložiek, ktoré dieťa potrebuje pre správnu adaptáciu na samotný život. Je kedykoľvek prístupné, má vždy primeranú teplotu a je lacnejšie ako umelá výživa.
Materské mlieko a kolostrum (prvé mlieko) zabezpečujú adaptáciu novorodenca na nezávislý postnatálny život (po pôrode). Zloženie materského mlieka zodpovedá meniacim sa nárokom a potrebám adaptujúceho sa novorodenca a dojčaťa. Mení sa v priebehu prvých dní – prvé mlieko, prechodné a zrelé mlieko (prvých 4 až 5 dní, prechodné od 5. do 14. dňa a zrelé mlieko po 14. dni). Mení sa v priebehu jedného dňa i jedného dojčenia – predné mlieko je redšie ako zadné mlieko, je bohaté na bielkoviny, laktózu a ostatné živiny a je aj dostatočným zdrojom vody, zadné mlieko je zdrojom energie, je bohaté na tuky, a preto je dôležité nechať dieťa dostatočne dlho piť pri jednom prsníku. Cukry a tuky sú variabilnými zložkami materského mlieka, kým bielkoviny sú jeho stálou zložkou.
www.1000dni.sk
Podľa stanoviska WHO a ESPGHAN je optimálnym zdrojom výživy u prospievajúceho bábätka v prvom polroku materské mlieko. Dojčenie v tomto období je tiež najlepšou prevenciou alergie. V prípade, že začínate zavádzať príkrmy, nie je potrebné sa vyhýbať lepku ani potenciálne alergénnym potravinám, ako sú napr. rybie mäso alebo vaječný bielok.
Príkrmy by ste mali zavádzať nie skôr ako v ukončenom 4. mesiaci veku u nedojčených detí a nie neskôr ako v ukončenom 6. mesiaci veku u detí dojčených.
Najmä ryby je vhodné ponúknuť dieťaťu už okolo pol roka. Sú zdrojom toľko potrebných omega-3 mastných kyselín, morské ryby sú tiež zdrojom dôležitého jódu.
Na čo si dať pozor! Ryby je samozrejme potrebné podávať veľmi opatrne s ohľadom na kvalitu suroviny a tiež na kosti a možnosť poranenia dieťaťa. Je tu na mieste voliť detské príkrmy s vekovým určením.
Každej matke doporučujeme dojčenie do12 .mesiaca. V období medzi 4.-6. mesiacom je vhodné začať s príkrmami. Lekárske výskumy zistili, že v tomto období, v období tzv. „imuno-tolerančného okna “ vníma črevo dieťaťa kontakt s novými zložkami v strave tolerančne a nie alergicky. Do jedálnička dieťaťa odporúčame ako prvú pridávať zeleninu, dopestovanú ekologicky bez pridávania hnojív / zelenina pestovaná v našich záhradách na Slovensku/ vo forme zeleninových príkrmov. Príkrmy začíname podávať pred obedňajším dojčením po kávových lyžičkách. Dávky postupne zvyšujeme a pridávame postupne chudé mäso / ideálne hovädzie, zajačie, morčacie/ a 1-2x v týždni vaječný žĺtok . Po 6. mesiaci táto dávka môže nahradiť obedňajšie dojčenie. Po pridaní zeleniny začíname dieťaťu podávať v doobedňajších hodinách ovocie / z našich ovocných stromov/. Každý deň podávame najviac jeden druh novej potraviny a sledujeme jej znášanlivosť dieťaťom. V prípade neznášanlivosti / výskyt alergickej vyrážky alebo zmena stolice dieťaťa/ danú potravinu z jedálnička na čas vynecháme.
Pri dokrmovaní sa vyhýbame soli, cukru a múčne výrobky podávame len v malých množstvách.
Pri teplotách dieťaťa, prípadne počas horúcich dní podávame dieťaťu od smädu čistú vodu.
Neučte deti piť sladené nápoje alebo koncentrované džúsy!!
Správnou výživou dieťaťa zabránite vzniku nechutenstva, obstipácii, obezite a v konečnom dôsledku výskytu neskorších možných srdcovo-cievnych ochorení.
Technika dojčenia
Pri prvom vyšetrení novorodenca v ambulancii alebo v domácom prostredí / podľa voľby matky/ učíme správnemu priloženiu dieťaťa k prsníku, vysvetľujeme , ako dieťa dojčiť, ako dlho nechať dieťa pri prsníku a ako často ho prikladať. Pomáhame každej matke indivuduálne / potrebné zvážiť typ pôrodu, rodinné zázemie a psychiku ženy po pôrode/.
V prípade potreby pozývame matku s dieťaťom do poradne v čase, kedy bude dieťa dojčené.
Úprava jedálnička podľa choroby
Správnou výživou dieťaťa zabránite vzniku nechutenstva, obstipácii, obezite a v konečnom dôsledku výskytu neskorších možných srdcovo-cievnych ochorení.
a) podávame stravu 5x denne
b) učíme deti pravidelne raňajkovať
c) snažíme sa jedávať podľa možnosti celá rodina spolu za jedným stolom (aspoň v soboty a nedele)
d) preferujeme ovocie a zeleninu
e) na obed v prípade mäsitého pokrmu podávame vždy zeleninové príkrmy
f) obmedzujeme sladkosti a soľ
g) od smädu pijeme vodu
h) večeriame najneskôr o 18,00 hod
i) obmedzujeme múčne jedlá
j) pri všetkých chorobách upravujeme jedálniček v spolupráci s lekárom
Konzultácia o správnom užívaní výživových doplnkov
Každý štvrtok v čase od 14,00 hod.-16,00 hod. podávam konzultácie pre záujemcov o podporu svojho zdravia výrobkami firmy Forever ako ich poradný lekár pre Slovensko, Čechy a Moravu.
Na základe dohodnutého času po ambulantných hodinách poskytnem konzultácie o správnej výžive Vašich detí podľa ich zdravotného stavu.